Organizácia domácnosti pomocou obalov z potravín

Keď som zakladala našu domácnosť, hľadala som akurátne košíky, do ktorých by som ukladala drobnosti v kúpeľni, v šatníku či v dielni. Nedarilo sa mi nájsť všetky potrebné rozmery a dizajnovo mi mnohé tiež nesedeli.

Kalkulovala som, pravdaže, aj s cenami. Keď som si vynásobila cenu jednej nádobky či organizéra (ktorý navyše celkom nespĺňal moje požiadavky) množstvom kusov, ktoré by som potrebovala, nebola som s tým oukej.

Jedného dňa som vybaľovala nákup a všimla som si, že malé plastové či kartónové vaničky z ovocia a zeleniny vyzerajú celkom použiteľne. Niekoľko z nich navyše perfektne zapadlo presne na miesta, kde som ich už zúfalo potrebovala. Sponky, gumičky, mastičky, očné tiene, baterky, hubky, handričky…

Rôzne veľkosti a tvary sa mi perfektne kombinovali v neveľkých zásuvkách či skrinkách, ktoré sme s bytom kúpili.

Aby to bolo pekné…

Kým som pracovala ako redaktorka pre hobby magazín, stretla som množstvo inšpirácií, ako využiť staré plechovky, plastové fľašky aj veľké fľaše, dózy… Slovom, všeličo. Najprv ma zaujalo, čo všetko sa dá v domácnosti a záhrade využiť. Postupne som však získala k téme akýsi odpor. Povedzme si úprimne, (takmer) všetky tieto DIY vychytávky vyzerajú OTRASNE.

Nedokázala som sa nad to povzniesť.

Škatule od topánok, plastové vaničky, kartónové obaly, kelímky, dózičky sú rôzne. Kombinácia niektorých by v domácnosti vytvorila skladisko. Hoci by v nich boli rozličné vecičky pekne poukladané, tip-top zorganizované, na prvý, druhý i tretí pohľad by skrine, police i zásuvky vyzerali chaoticky, krikľavo a rušivo.

Dajú sa však nájsť aj také, ktoré sú nielen praktické, ale aj pekné, minimálne nerušia. Toto je na vás. Zhodnotiť, čo je pre váš vkus a domácnosť pekné, čo je znesiteľné a čo už za hranou.

U nás doma postupne vylaďujem, prehodnocujem, s čím som spokojná a čo už považujem za príliš škaredé alebo rušivé. Mnoho nádobiek navyše využívam skutočne len dovtedy, kým sa mi podarí nájsť a kúpiť to, čo som dlho márne hľadala.

Myslím, že využívať plechovky, plastové či kartónové obaly z potravín a iných tovarov je skvelé minimálne pre štart.

Veľmi rada sa inšpirujem tipmi z internetu alebo kníh, ale niekedy mám pri nich pocit, že sa potrebujem najprv presťahovať alebo kúpiť iný nábytok, a potom, hurá na to ;). Ale buďme realisti, hľadajme riešenia pre naše aktuálne príbytky a pracujme (aspoň pre začiatok) z tým, čo už máme.

Zaslúžite si mať krásne zorganizovanú domácnosť aj v prípade, že práve nemáte rozpočet na tip-top doplnky a pomôcky.

Jeden organizér nestojí veľa. Ale nárazovo kúpiť všetky organizéry do domácnosti a po čase navyše zistiť, že polovica z nich vám nesedí a máte ich chuť vymeniť, je vyčerpávajúce.

Práve preto som sa rozhodla ísť touto cestou. Naučiť sa, čo naša rozširujúca sa rodinka potrebuje. Zorientovať sa v novom príbytku. A na základe toho postupne dolaďovať, ako treba organizovať všetky naše veci.

Navyše, bývame tu len asi štyri roky, a veruže sa za ten čas zmenilo všeličo. Keby som hneď na začiatku skupovala „oficiálne“ organizéry, teraz by boli mnohé nevyužité a zasa mnohé iné by som potrebovala dokúpiť. To by bola škoda.

Ako udržať poriadok DLHODOBO

Častým problémom pri riadení a udržiavaní domácnosti je to, že ak sa aj nadchneme pre zmenu, nedokážeme ju udržať dlhodobo.

Zdôverujú sa mi klientky, ktoré sa nadchnú pre nový spôsob organizácie domácnosti, pre rozličné výzvy alebo sa pustia realizovať inšpirácie z kníh či internetu. Problémom je, že to vydržia len nejaký čas.

V nasledujúcom videjku som k téme povedala viac:

Buďme v kontakte, nenechajte si ujsť pravidelnú dávku inšpirácií,
živé vysielania a motivačné príspevky.

Prepojme sa na Instagrame:

Prevratný pohľad na „obyčajnú“ činnosť:

Projekt

UPRATOVANIE A JA,

ktorý nie je len o upratovaní.

Je o každom z nás.