Ako mať nákupné sieťky vždy poruke?

Látkové sieťky a vrecúška sú ekologickejšou alternatívou mikroténových vreciek. To pravdepodobne vieš a netreba o tom špeciálne diskutovať.

Zvyčajne však mávame problém s tým, že si tieto svoje vrecúška jednoducho nevezmeme so sebou do obchodu. Buď zabudneme, alebo sa vyberieme do obchodu celkom spontánne a až tam zistíme, že nám chýbajú.

V tomto príspevku budem písať o dôležitých súvislostiach, s ktorými sa zmena prístupu k nakupovaniu spája. Keď porozumieme týmto súvislostiam, budeme sa vedieť na nákup lepšie pripraviť.

Pochádzam zo „sáčkovej rodiny“. Aj po rokoch života v samostatnej domácnosti, aj po pokusoch správať sa ekologickejšie, som sa neraz pristihla pri tom, ako v potravinách úplne podvedome siaham po mikroténovom vrecku. Jednoducho som sa zamyslela, zapozerala som sa na pečivo alebo papriku a odrazu som mala vrecko v ruke.

Vedomé nakupovanie

Keď si vytvárame nový návyk, potrebujeme si v prvom rade dobre uvedomiť, ktorý zo svojich aktuálnych zvykov chceme nahradiť. A potom postupovať, krôčik po krôčiku.

Nový, prospešný návyk aj systém si dokážeme vytvoriť až potom, keď niečo NAOZAJ chceme.

Je to pre teba dôležité?

V prípade, že sa ti dlhodobo nedarí používať nákupné sieťky, je dôležité si uvedomiť a uznať, že to skrátka pre teba ešte nie je dostatočne prioritná téma. Možno to v tebe ešte nedozrelo, alebo máš skrátka naliehavejšie problémy, ktoré potrebuješ riešiť. Je to úplne v poriadku.

Až potom, keď budeš presvedčená, že ti to naozaj dáva zmysel, že je ekologickejší prístup k životu naozaj pre teba dôležitý, budeš ochotná hľadať cesty a riešenia. Časom si ich vyladíš a napasuješ na mieru pre seba. Konečne budeš úprimne ochotná a pripravená zotrvať.

Maj veľa, veľa sieťok

Pochopila som to veľmi rýchlo. Nestačia dve či tri, ba ani päť. Zelenina, ovocie, pečivo… A k tomu batoh, kabelka, iná kabelka… Potrebuješ mať dostatok sieťok na všetko, čo potrebuješ kúpiť. Aj toto je otázka priorít – keď v obchode zistíš, že si minula všetky pripravené sieťky, máš možnosť:

  • siahnuť po „sáčku“;
  • skúsiť si nasypať cibuľu alebo paradajky len tak pomedzi iné potraviny do tašky bez vrecka či sieťky;
  • kúpiť si rovno ďalšie látkové vrecúška či sieťky (ak ich v obchode ponúkajú);
  • alebo si premyslíš, či nebude stačiť, ak chýbajúce potraviny dokúpiš inokedy, už lepšie zásobená sieťkami.

Sieťky si poctivo a prakticky skladaj

Ušetrí ti to miesto v kabelke či batohu. Určite ich skladaj samostatne, aby si pri výbere jednej zbytočne nevysypala ďalšie.

Tiež ti dobre poslúži, ak sieťky poskladáš tak, aby sa ti pri manipulácii nerozbaľovali a vzájomne nezamotávali.

Strategicky sieťky rozmiestni

Popremýšľaj, kde všade by si ich mohla mať k dispozícii. V kabelke? V batohu? V aute? Pridaj ich na miesto, kde mávaš nákupné tašky.

Ak v tom nie si sama, pravdaže to diskutuj s partnerom alebo deťmi či rodičmi… Nájdite miesta, kde všade potrebujete rozmiestniť sieťky, aby vám pri nákupe – spontánnom či plánovanom, nechýbali.