Čo o tebe prezradí (ne)poriadok?

Nie je to len poriadok či neporiadok. Je to dokonalý odraz tvojho vnútra v materiálnom svete. Uznávam však, že nie je jednoduché ho čítať s porozumením.

Poriadkumilovná osoba nemusí mať vo svojom vnútri dokonalý poriadok a harmóniu. Práve naopak – poriadok, ktorý sa snaží udržiavať vo svojom okolí, môže byť len snahou kompenzovať chaos a nespokojnosť vo vnútri.

A funguje to i naopak. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavé príklady z každej domácnosti.

Poriadok ako kompenzácia

Podľa čoho si vieš rýchlo a jednoducho overiť, či vo svojej domácnosti šíriš harmóniu, ktorú máš v sebe, alebo si upratovaním kompenzuješ niektorý zo svojich komplexov?

Moje klientky sa usmejú, pretože túto pomôcku dobre poznajú. Opakujem ju často:

Predstav si, že upratuješ, a niekto ťa vyruší. Znemožní ti pokračovať v činnosti. Ako zareaguješ, čo cítiš?

Ak si s tým úplne OK a s láskou zanecháš upratovanie, s láskou sa sústredíš na naliehanie dieťaťa alebo partnera, si v súlade. Snaha o poriadok nebola len súčasťou tvojho kompenzačného mechanizmu. Poriadok, ktorý máš vo vnútri, sa totiž môže manifestovať aj upokojením, prijatím, vypočutím, objatím…

Ak však pocítiš nervozitu, stres, sklamanie, frustráciu… Ak budeš mať pocit, že poriadok je dôležitejší ako partner či dieťa a jeho potreby, pravdepodobne je snaha upratať len barličkou pre tvoje nestabilné vnútro. Čo si potrebuješ dokázať dokonale upratanou domácnosťou?

Že si tá správna dcérka, ktorá si konečne zaslúži pochvalu a uznanie?

Čo prezrádza neporiadok?

Neporiadok má mnoho podôb. Dokážeme s nimi pracovať (čítať ich) individuálne. Avšak tu by som sa s tebou chcela podeliť o niekoľko kľúčových uvedomení.

Neporiadok, či už menší alebo výrazný, nesie hodnotné posolstvo.

Všimni si, ktorú kategóriu vecí alebo miestnosť nemáš problém udržiavať upratanú. A potom si uvedom, ktoré kategórie či priestory ti robia problém. Pýtaj sa prečo.

Niekedy napríklad určitá kategória vecí súvisí s určitou rolou, ktorú v živote zohrávame. Na základe toho dokážeme zistiť, že podvedome danú rolu odmietame. V praxi to znamená, že sa nestaráme o veci, ktoré s ňou súvisia. Ale stáva sa aj to, že nás starostlivosť o tieto predmety doslova energeticky vyciciava.

Časté sú prípady žien – mám, ktoré majú doma poriadok, no cítia sa ako vyžmýkaná dlážková handra. Je čas zastaviť sa a zistiť, po čom NAOZAJ túžiš. Čo ti chýba.

Keď sa zanedbávaš...

Niektoré ženy sa odsúvajú minimálne na tretiu koľaj. Zvlášť mamičky sú na to odborníčky. Osobné veci to krásne odzrkadľujú.

Vyleštená kúpeľňa, ale mejkap po dátume spotreby, otupená a ušmudlaná ceruzka na obočie, popraskané očné tiene, vysušená riasenka… Kedy si naposledy čistila svoj štetec na púder či mejkap?

Aj v kuchyni si môžeme všimnúť, či častejšie umývame šálku od kávy alebo škrabku na zeleninu. Mnoho žien totiž „potrebuje“ všetko postíhať a dať do poriadku radšej, ako by si dopriali kvalitnú, vyváženú stravu, no nestihli spratať riady.

Zodpovednosť pevne v rukách

Zodpovednosť môžeme vnímať ako schopnosť rozhodnúť sa a sebavedomo svoje rozhodnutia prezentovať. Jednoducho si plne uvedomujeme, že zodpovedáme za svoje rozhodnutia a nečakáme, kedy sa niekto iný rozhodne za nás (prenechávanie zodpovednosti, rola obete).

Takisto je zodpovedné nepreberať zodpovednosť za druhých. Aký paradox, však? Je napríklad zodpovednejšie 10x prekročiť hračku, kým si ju dieťa neuprace, ako ju odpratať za neho.

Kondíciu nášho zmyslu pre zodpovednosť, opäť, krásne odzrkadľujú veci, ktoré máme. Dokážeme prevziať zodpovednosť za svoje rozhodnutie, že sa zbavíme veci, ktoré nepoužívame?

Alebo budeme dúfať, že ktosi prevezme zodpovednosť za nás, a hromadíme doma vrecia a škatule, kým sa nestane niečo výnimočné (a nevyhodia sa samé alebo čo…)?

Kto má nad tebou moc?

Výčitky, pocity viny, snaha zapáčiť sa, byť tá „správna“… Staráš sa o svoju domácnosť s láskou, alebo so strachom, čo by na to povedala mama, babička, svokra, susedka či manžel?

Každodenné maličkosti prezrádzajú, či si verná sebe, alebo niekomu inému. Či si sebavedomá kráľovná, alebo plachá slúžka.

V takýchto situáciách je osožná práca s archetypom vnútorného dieťaťa >>> Dovolíš mu už dospieť?

Ahoj, tento príspevok som pre teba s láskou napísala ja – Zuzka.

Sprevádzam odhodlané ženy cestou VEDOMÉHO UPRATOVANIA v živote, vo vzťahoch a v domácnosti.