Instantné skvalitnenie vzťahov: Ako na to?

Jeden z najčastejších kameňov úrazu sa začína myšlienkou: „Myslím si, že si myslí, že by som si mala myslieť toto a zachovať sa takto…“

Pomoooc! A keď sa k tomu pridá vypočítavosť a vetu doplníme: „…ale ja to tak neurobím, aby si náhodou nemyslel/-a, že…“

Podobné intrigy leteli na rímskom dvore, ale pokiaľ túžiš po kvalitnom, zdravom vzťahu, bolo by fajn využívať iné stratégie.

Čo za príšeru to v tebe drieme?

Ale no. Nemusí to byť len „príšera“. Možno je to kusisko dobrej, nežnej, citlivej a starostlivej osoby, ktorá však zažila nejaké sklamania, a tak sa bojí túto svoju dobrotu naplno prejaviť.

Poďme sa spoločne pozrieť na naše tienisté stránky. Aj keď vyznievajú negatívne, negatívne nie sú. Iba sú v tieni – nevidíme ich, alebo si dokonca pred nimi tvrdohlavo zatvárame oči.

Tie časti, ktoré nás ovládajú

A tým aj ovplyvňujú, akým smerom  sa budú uberať vzťahy, ktoré si pestujeme.

Prehnojíme ich, prelejeme, necháme vyschnúť alebo budú tip-top prosperovať?

Môžeme investovať energiu do pretvárok a intríg (pozor, nezabúdajme ani na tie „akože dobré“ intrigy typu: aby sa neurazila, aby som sa jej nedotkla, aby sa zbytočne nezaťažoval…). Nijaká z týchto kalkulácií však neodstráni jadro problému. Ba čo viac, postupne ho zvýrazní a stane sa neprekonateľným.

Aká v skutočnosti si? Ako identifikovať časti, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým myslíš, ako sa správaš?

Kráľovská cesta sebaspoznávania

Sny. V tomto bode možno prekrútiš očami, prestaneš čítať alebo začne mávať červenou zástavou tvoj vnútorný Skeptik.

Ale možno prácu so snami poznáš a uznanlivo prikyvuješ.

Vo svojej praxi využívam rozličné techniky snovej práce a čo považujem za úplne čarovné, tak to je možnosť aplikovať ich na reálny život.

Takže hurá, ak si náhodou svoje nočné sny nepamätáš, stále môžeš využiť kráľovskú cestu sebaspoznávania, rozvoja a skvalitnenia svojich vzťahov.

Ako na to?

Ukážme si to na príklade nočných snov: Postavy, o ktorých sa nám sníva, môžu odkazovať na iných ľudí, ale zároveň môžu odkazovať aj na rozličné časti našej osobnosti.

A predstav si – toto isté sa deje aj v „reálnom živote“.

Ľudia, s ktorými sa stretáme, sú ľuďmi, s ktorými sa stretáme (aké prekvapivé).

Ale zároveň – tie ich vlastnosti, výroky, tendencie, pohyby… ktoré nás nejakým spôsobom dráždia, sú presne tie vlastnosti a tendencie, ktoré v nás driemu a nemáme ich spracované.

Nočná mora vs. príšerný vzťah

Tie strašné sny, v ktorých nás niekto prenasleduje a my utekáme (alebo, ešte lepšie, ani sa nemôžeme pohnúť pri pokuse o útek) odkazujú na podobné „problematické“ stránky, ako aj naše „príšerné vzťahy“.

Je veľmi jednoduché raz a navždy zatočiť s nočnou morou. Je rovnako jednoduché raz a navždy skoncovať so svojimi príšernými vzťahmi. POKIAĽ si vôbec dovolíme priznať fakt, že ten fantóm, ktorý nás prenasleduje, sakra súvisí s niečím, čo v sebe máme a nevieme si s tým rady.

A toto je bod na ceste sebaspoznávania a rozvoja, cez ktorý keď sa dostaneš, môžeš sebavedome prehlásiť: ROZHODLA som sa byť ultimátne SPOKOJNÁ.

Volá ťa to? Chcela by si sa vysporiadať so svojimi nočnými morami a pestovať úžasné, vyživujúce vzťahy? Pridaj sa k nám. Do klubu DOVOLÍM SI TO >>>.