Nakupovanie pred Vianocami a strašiak zvaný darčeky

Darí sa vám praktizovať vedomé nakupovanie počas roka? Už som o ňom písala. O vedomom nakupovaní si môžete prečítať v tomto článku. Prakticky ide o to, aby sme sa už počas nákupu zamýšľali nad tým, čo si vyberáme. Nepostupovali nekriticky a na autopilota vhádzali do vozíka len tak niečo. Či už zo zvyku, alebo omámení dômyselným rozmiestnením tovaru v supermarkete.

Aby sme si napríklad zbytočne nepriniesli domov odpad v podobe nádob, škatúľ, fliaš či dokonca vecí, ktoré vlastne nepotrebujeme. Ovládnuť sa pred Vianocami býva ešte ťažšie ako inokedy počas roka.

Získajte CELÝ podcast o vedomom nakupovaní a vianočných darčekoch:

Darčeky ako povinnosť

Viem, že je to citlivá téma. Ale pozrime sa na darčeky s nadhľadom. Uvedomili ste si už niekedy, že nákup vianočných darčekov je tak trošku ako škodlivý program, ako vírus, ktorý ovláda našu myseľ?

Na chvíľu zavrite oči a predstavte si, čo by sa stalo, keby ste nikomu na Vianoce nič nepodarovali.

Ako by ste sa pritom cítili?

Čo by ste cítili?

Prečo práve pred Vianocami kupujete veci, často nepotrebné, len preto, že „sa to patrí“?

A teraz otázka, ktoré mení životy. Alebo vyvolá pohoršené PCHE!

Kúpili by ste TÚ vec, keby ste zúfalo nehľadali NIEČO, čo podarujete?

Keď kontrolujem pomyselný zoznam darčekov, vyškrtávam po tejto otázke jedna radosť. A niekedy sa stane, že nezostane nič.

Ako vyberať vianočné darčeky deťom

Vo viacerých rodinách je zvyk, že aj vzdialenejší príbuzní darujú darčeky „len deťom“. Ale aké sú to darčeky?

Po Vianociach ma každoročne zomelie dezilúzia. Množstvo odpadu (nielen z balenia, ale aj z obalov od hračiek), množstvo hračiek, o ktoré vlastne nikto nemá záujem. A deti sú odrazu zmietané búrlivými emóciami. Písala som o tom aj vlani, prečítajte si o mojom povianočnom prebudení.

Žijeme (a vďaka za to) v období absolútnej hojnosti. Máme toľko nepotrebných vecí! A ešte viac si ich môžeme zadovážiť za skutočne smiešnu cenu.

Keď som si s deťmi pozerala vianočný leták, ceny hračiek mi vyrážali dych. Boli skutočne prinízke. Boli také nízke, že sa vôbec nečudujem všetkým babkám a tetám, ktoré zasypú vnúčatka a netere či synovcov kopami hračiek. Áno, tie hráčky sú naozaj na prvý pohľad ňuňu a ešte aj neuveriteľne lacné.

A čo tie poctivé, ručne robené drahé hračky? Povedzme si úprimne, deti, ktoré vaši blízki zasypú komerčnými hračkami s glitrami, ktoré poznajú z rozprávok, háčkovaným zajačikom neohúrite. Ani dreveným nákladiakom či hlavolamom.

Ako teda vyberať vianočné darčeky deťom? Rozhodla som sa, že nijak. Nevidím zmysel prinášať drevo do hory, alebo tvrdohlavo darovať niečo, o čo nemajú záujem, len aby som akože povzniesla ich estetický jemnocit.

Nevidím zmysel ani v tom, aby trávili vybrané dni v roku trhaním papiera len preto, že sa to patrí.

Nevidím zmysel ani v tom, aby som deťom celoročne vtĺkala do hláv – až na narodeniny, až na meniny, až na Vianoce…

Zabudnime na programy a zvyky. A zamyslime sa: Aký to má zmysel? Naozaj, kdesi v hĺbke?

Získajte CELÝ podcast o vedomom nakupovaní a vianočných darčekoch: