Sebarozvoj v praxi: Vyskúšaj prácu so snami

Sny našej obmedzenej mysli nemusia dávať nijaký zmysel. A predsa sú to najhodnotnejšie, čo môžeme na svoj osobný rozvoj využiť. Ako s nimi pracovať?

Zabudni na snáre a výklady snov „od pása“. Všeobecné poučky a symbolika pomáhajú pri snovej analýze do tej miery, ako vysvetľoval Jung svojim študentom:

Je užitočné získať čo najviac vedomostí, na ktoré však v praxi zabudni, a pristupuj ku každému snívajúcemu a snu nanajvýš individuálne.

Odpovede máš v sebe, chýbajú ti OTÁZKY

Ak sa ti zdá, že tvoje sny nedávajú zmysel, dôvod je prostý: Nevieš, čo a ako sa opýtať, aby si identifikovala odpovede. Netušíš, na čo sa sústrediť.

Sny sú bohatý zdroj informácií. Akési „Breaking news!“ priamo z nevedomia. Tvoj snový zdroj jednoducho vyberie to, čo je pre teba alebo spoločnosť v danú chvíľu najaktuálnejšie, najpálivejšie, naj-naj-NAJ… Hoci, chápem, tvoja myseľ môže vyhodnotiť tieto správy, informácie, podklady ako úplne irelevantné.

Práve vhodné otázky však dokážu zamerať tvoju pozornosť na symboly, ktoré sú kľúčové. A zrazu pochopíš, „na čo to celé bolo dobré“…

Vedomé snívanie, revolúcia v osobnom rozvoji

Máme k dispozícii množstvo techník, ako upratovať vo svojom vnútri a efektívne postupovať v osobnom rozvoji (v procese individualizácie).

Ako čistiť svoje bloky a traumy? Ako pracovať so strachom… Ako sa skutočne spoznať a prejaviť?

Zo všetkých techník mám osobne najradšej práve vedomé snívanie. Uznávam, že analýza snov ex post (teda po zobudení) je nesmierne náročná. Pre odborníka, pre laika tým dupľom.

Jednoduché techniky vedomého snívania nám však ponúkajú úžasnú možnosť získať „výklad“ priamo zo zdroja.

Čo to znamená v praxi?

Vo sne si uvedomíš, že snívaš. A nenecháš sa zmiasť kulisami, efektmi, vzrušujúcim dejom… Nepodľahneš emóciám. Nenecháš sa zvábiť ani egom, ktoré odrazu zatúži tvoriť to, čo poznáme ako lucídne sny – pretváranie snovej reality podľa seba (ale ako relax je to skvelé).

Ukotvíš sa v roli POZOROVATEĽA. Sústredíš sa na to, o čo to tam vlastne ide. Ako to súvisí s tebou, s tvojím životom, pôsobením… a čo je posolstvom?

Priamo sa opýtaš snových postáv, a tie ti odrazu ponúknu polopatistickú odpoveď. Také jednoduché to naozaj je.

Spoznaj svoju pravú tvár

Kto v skutočnosti si? Prečo v živote robíš to, čo robíš? Prečo si vytváraš také a onaké vzťahy? Po čom v skutočnosti túžiš, len si to akosi nevieš dovoliť, ba ani priznať sama pred sebou?

A veľmi obľúbená téma: Tak ako si na tom s tým osobným rozvojom? NAOZAJ si sa posunula, alebo si to len nahováraš, ale vo vnútri si naďalej zablokovaná, vydesená, konsternovaná…?

individuálna SPOLUPRÁCA

Nájdi svoj jedinečný spôsob, ako upratať vo svojom vnútri. Dovoľ si vychutnávať život úprimne a NAPLNO.