Stravuj sa tak, aby si mala s deťmi trpezlivosť

Frustrovaná mamička, ktorá potajme vyjedá čokoládu. Unavená mamička, ktorá pije o ôsmej ráno už štvrtú šálku kávy. Mamička prenasledovaná výčitkami – už niekoľko rokov sa zbavuje (nielen) popôrodných kíl, a predsa opäť siahla po niečom, čo chcela zo svojho jedálnička dávno vyškrtnúť.

Emočné potraviny

Tento príspevok nie je o kilách navyše, ani primárne nie je o zdravej výžive. Iste už poznáš „emočné potraviny“. A pravdepodobne si ich skôr predstavuješ ako niečo, čím „neželané“ emócie zajedáme. Niečo, čo jeme ako kompenzáciu. Aby sme sa cítili lepšie.

To je však len začiatok kolotoča. A práve na nasledujúcich riadkoch by som chcela poukázať na dôsledky, ktoré, zväčša, prehliadame.

Dôsledky typu kilá navyše, prípadné ochorenia z nevhodných stravovacích návykov sa skloňujú často a takmer všade. To nie je moja téma.

Pozor, emočný vír!

Zamyslela si sa poriadne aj nad tým, čo „emočné potraviny“ následne spôsobujú v tvojich vzťahoch? Ako ovplyvňujú to, koľko trpezlivosti s deťmi budeš mať, ako kvalitne sa vyspíš (nie, nevyhovárajme sa tu na budíčky-bábätká) alebo dokonca, ako ovplyvňujú tvoje sebavedomie a sebahodnotenie?

Nezveličujem, keď napíšem, že jediný pásik čokolády (ešte k tomu vo večerných hodinách) dokáže významne ovplyvniť naše prežívanie v najbližších dňoch. Je len na nás, či sa necháme strhnúť emočným vírom, alebo sa z neho pomocou pevnej vôle vymaníme.

Dokonalý balans = supertrpezlivá mama

Každá z nás má určité predispozície. Niektoré z nás sú prirodzene trpezlivé, chápavé, starostlivé… Iné sme skôr prchké, akčné, výbušné…

A práve čím výbušnejšie a netrpezlivejšie „od prírody“ sme, tým poctivejšie tieto svoje predispozície „potrebujeme“ vybalansovať, ak sa túžime v pohodičke a trpezlivo starať o svoje deti.

VEDOMÉ UPRATOVANIE

Zaži tento holistický prístup k starostlivosti o seba, svoju rodinu a domácnosť na vlastnej koži.

V programe VEDOMÉ UPRATOVANIE na teba čaká aj špeciálny modul venovaný strave, spánkovej hygiene a ďalším návykom, ktoré podporia tvoju trpezlivosť, sebavedomie a spokojnosť.

Pozor, aj maličkosti majú veľký efekt

Predstav si, ako balansuješ na lane. Na to, aby si prešla kus cesty a nezrútila sa, potrebuješ dokonalú rovnováhu. A práve v tejto situácii si uvedomíš, ako jediný nenápadný pohyb či strata pozornosti spôsobia veľké problémy, čoraz väčšie výkyvy… Získať stratenú rovnováhu naspäť dá poriadne zabrať.

Takto to funguje aj v našom „emočnom svete“, ktorý ovplyvňujú nielen „vonkajšie podnety“, ale aj potraviny, nápoje a náš celkový životný štýl.

Postaraj sa o seba, ako najlepšie vieš

Predstav si, ako sa staráš o svoje deti. Azda máš prečítaných mnoho článkov aj kníh o tom, čo by mali, čo by nemali jesť a prečo a kedy. Cukor je veľký strašiak. Televízor, tablet, mobil. Pomoooc, toto predsa svojim deťom nemôžeš urobiť!

Ale – prečo to robíš sebe? Všimla si si, že predsa aj teba tieto isté podnety podobne stimulujú a významne ovplyvňujú tvoje prežívanie aj následné správanie?

Dobre, vo svojom veku sa už nebojíš toho, že by si sa „zle vyvinula“. Tieto obavy sa ti skôr spájajú s dieťatkom.

A predsa, i keď v menšej miere, aj teba napríklad cukor ovplyvňuje. Kakao – čokoláda, kofeín, obrazovky…

A čo „spánkový režim“, ktorý tak poctivo sleduješ a dodržiavaš? Vieš dobre, aké dôležité je pre tvoje dieťatko spať. Dostatočne dlho, často a kvalitne.

Skús sa o seba niekedy postarať tak, ako sa túžiš starať o svoje deti. Aj tebe to prospeje. Budeš žasnúť, ako sa skvalitní tvoje prežívanie a vnímanie.

Budeš obdivovať svoju trpezlivosť, budeš právom hrdá na svoje zázračné telo a jeho schopnosti.

Budeš svojim deťom rozumieť viac, ako si si dokázala predstaviť.

Pocíť ten rozdiel

Je bežné, že si spočiatku nevieme celkom dobre predstaviť, „aké by to bolo“. Nahovárame si navyše, že to predsa „nemôže byť také strašné, dám si len kúsok…“

Okrem toho, že si nevieme predstaviť, ako odolať a nedopovať sa „emočnými potravinami“ alebo aktivitami (netflix, sociálne siete…), nedokážeme si predstaviť ani to, aké by to bolo, keby sme tieto potraviny a aktivity bezprostredne pociťovali ako toxické.

Rozdiely dokážeme vnímať prakticky len na základe kontrastov.

A preto si len ťažko dokážeme predstaviť a navnímať, ako nás určité látky a podnety ovplyvňujú, kým to neskúsime radikálne bez nich. Čím väčší kontrast, tým väčší rozdiel.

Keď sa skúsime naozaj poctivo vybalansovať, následné turbulencie pocítime veľmi intenzívne.  Ba čo viac – je nám ľúto tento balans stratiť a opäť bojovať o rovnováhu na lane.

VEDOMÉ UPRATOVANIE

Zaži tento holistický prístup k starostlivosti o seba, svoju rodinu a domácnosť na vlastnej koži.

V programe VEDOMÉ UPRATOVANIE na teba čaká aj špeciálny modul venovaný strave, spánkovej hygiene a ďalším návykom, ktoré podporia tvoju trpezlivosť, sebavedomie a spokojnosť.